PILETID
Mobiilimenüü avamise ikoon

Blogi

Reeglid Blogi Võistlejad 2024 Võistlejad 2023 Võistlejad 2022 Võistlejad 2021 Võistlejad 2020 Võistlejad 2019

Robolahing - kust kõik alguse sai?

Aastal 2017, korraldades Tartu Mini Maker Faire'i juba 3. korda, soovisid korraldajad tuua sisse uue sündmuse - Robolahing. Laias maailmas on vaatemängulised robovõitlused eksisteerinud juba aastakümneid, Eestis aga mitte.


Robolahing - võimatust võimalikuks


Kuigi esimene väiksem võistlus toimus 7. mail 2017, siis suurem show laiemale publikule toimus 28. septembril 2017 Tartus Raadi kunagises sõjaväe lennukiangaaris.



Esimesel Robolahingul osales 16 meeskonda robotitega ning pealtvaatajaid oli 300 silmapaari ringis. Järgmisel korral, aastal 2018, tuldi kohale lausa bussidega erinevatest kohtadest. Robotite arv jäi samasuguseks nagu 2017. aastal, kuid angaaris oli võistlust jälgimas pea 700 inimest. Kuna sündmus kasvas kiirelt, siis oli vaja leida Tartus uus asukoht, kuhu mahutada nii võistlejad kui ka pealtvaatajad.


Vast renoveeritud Tartu Kammivabrik oli nõus võõrustama meie sündmust oma 1900 ruutmeetrisel tehasehoone pinnal. Suursugune võistlus ei lõpeta kasvamist. 2019. aasta lahingut vaatas kohapeal üle 800 inimese ning võistlusel osales 20 robotit nii kerge- kui ka raskekaalus. Esimest korda toodi sisse meelelahutus pauside ajal nii täiskasvanutele kui ka väiksematele lastele.


2020. aastal olid suured plaanid, ehitati veelgi suuremad tribüünid 1300 pealtvaataja jaoks, kuid kogu maailma ründas Covid-19. Piirangute tõttu tohtis pealtvaatajaid olla vaid 50% kogumahutavusest ning sündmust tuli jälgima 650 külastajat. See oli erakordne aasta ka võistlejate osas. Võistlusele registreeris rekordarv 35 erinevat meeskonda, lahingutele jõudis 20 robotit. Korraldajad suutsid tõestada, et ka pandeemia ajal on võimalik sündmuseid kõigile turvaliselt korraldada.



Robot Wars – britid asuvad robotite lahingusse!


Kõik algas sellest kui ameeriklane Marc Thorpe üritas leiutada kaugjuhitavat tolmuimejat, ning nagu arvata võib, tolmuimejani see muidugi ei jõudnud. Thorpe´i ideest kasvas välja esimene "robovõitluse masin" ja sealt omakorda arenes mõte kutsuda ka teisi huvilisi ehitama sarnaseid roboteid ning viia nad omavahel vastamisi.


Pika otsimise peale leiti piisavalt osalejaid ning sponsoreid ja 20. augustil, 1994. aastal toimuski esimene ametlik robotite võitlus. Üritussarja nimeks sai Robot Wars. Esimesel võistlusel pistis omavahel rinda 18 robotit. Nende surmaheitlusele elas kaasa ligi 1000-pealine publik. Üritus oli edukas ja toimus Ameerika mandril veel neli aastat, kuni see takerdus loojate omavaheliste kohtuvaidluste taha.


Inglismaa telekanal BBC otsustas robotite lahingu lausa teleekraanile tuua. 1998. aastal läks eetrisse esimene Robot Wars. Nii nagu ka nimigi, oli sarja ülesehitus sarnane USAs alguse pandud robovõistlusele.

Esimest hooaega juhtis Jeremy Clarkson, kes on tänaseks laiemale vaatajaskonnale tuntud läbi Top Geari. Teisest hooajast alates sai Robot Warsi saatejuhiks Craig Charles. Kokku jooksis saade BBC-s 7 hooaega. Oma tippaegadel naelutas see telerite ette kuni 6 miljonit britti ning saadet näidati kokku 45 riigis.


Robot Warsi tootmisse tuli pikk paus, kuni aastani 2016, mil see toodi tagasi teleprogrammi. Uuteks saatejuhtideks said Robot Warsil Dara Ó Briain ja Angela Scanlon.

Tollases versioonis pidid robotid võitlema 400 ruutmeetrisel areenil, mis oli 7 meetrit kõrge. Lisaks sisseehitatud takistustele oli areenil ka niinimetatud koduväljaku robotid. Igas areeni nurgas pesitsesid robotid, kes ründasid valimatult nende piirkonda sattunud võistlejaid.

Paraku katkestati teleproduktsioon aastal 2018, ning sellest ajast saadik ei toodeta televisiooni jaoks enam ühtegi showd. Küll aga toimuvad võistlused huviliste ning kohapealse publiku jaoks ka tänapäeval üle Inglismaa mitu korda aastas.


BattleBots - see kõige suurejoonelisem!


BattleBots ilmus esmakordselt Ameerika teleekraanidele 15 aastat tagasi, 23. augustil aastal 2000. Telesaate kodukanaliks sai Comedy Central. Võitlused toimusid neljas erinevas kaalukategoorias:


Võitlused toimusid ligi 214 ruutmeetrisel areenil, mis oli disainitud kaitsmaks nii osalejaid kui ka pealtvaatajaid. Robotid juhiti areenile läbi ukseava ning siis jäid meeskonnad suletud areeni kõrvale neid pultidega kontrollima. Võistlejate eesmärk oli kas vigastada või kahjutuks teha vastase robot.


Hoolimata edust ja vaatajate arvust, mis saatis BattleBotsi  saadet, võeti see 2002. aastal teleprogrammist maha. Selleks hetkeks oli saade oma vaatajate arvuga ületanud ka kuulsa animatsiooni seeria South Parki numbrid. Arvatakse, et kanal Comedy Central tüdines saate formaadist ja otsutas selle programmist eemaldada.


BattleBots ei unustanud oma fänne. 2015. aasta 21. juunil telelinastus kanalil ABC BattleBotsi kuues hooaeg, koos uute ja vanade robotite ja nende meeskondadega.


Paljud suhtusid algselt skeptiliselt sellesse ideesse. Kaheldi, kas BattleBots suudab naasta oma tippu või mitte. Tuli välja, et siiski suudab. Tänaseks on saadet tehtud juba üle kümne hooaja, ning need pakuvad sama palju närvipinget, kui pakkus BattleBots oma algusaastatel. Vahe on vaid selles, et tehnoloogia on läinud veel võimsamaks ja robotite disainid veelgi keerulisemaks. Mis võiks olla huvitavam, kui näha, kuidas kaks suure vaevaga ehitatud robotit üritavad ohtusid täis areenil teineteist kahjutuks teha?